Renata Kněžínková

Jak se asi cítí kapka vody, když dopadne na zem

Už nějaký čas si čím dál více uvědomuji, že voda není jen tak nějaká věc, nebo neživá přírodnina. Vnímám vodu jako živou a velmi zajímavou bytost. Nevím, jestli vás to někdy napadlo, ale já to tak cítím. Voda je tvořená jednotlivými kapkami vody. V potocích a řekách plynou kapky v proudu vody, postupně se vypařují a znovu padají zpět na naši Zemi, které přinášejí potřebnou vláhu.

Jak se asi vodní kapky v tomhle koloběhu cítí?

Možná vám to teď přijde divné, ale mě baví hrát si s touhle představou. Pokud chcete, popusťte uzdu fantazii a pojďte cestu vodní kapky sledovat na následujících řádcích se mnou.

Když se voda vypaří vystoupá v podobě miniaturních kapiček vzhůru a vytvoří na nebi obláčky. Z nich pak postupně vznikají oblaka mraky. V nich se menší i větší vodní kapky připravují, až nastane ten správný moment, aby začaly pršet. Dívají se dolů na zem a představují si, kam dopadnou a jaké to tam bude.

A teď to přijde, konečně prší!

Kapky letí dolů a země se rychle přibližuje. Zkouším si představit, jaké to asi je. Ten let dolů je asi pořádný fofr. Kapky sviští vzduchem a zem se blíž a blíž. Kam se asi trefí? Bude to zahrada, les nebo město? Cák! Rozstříkne se kapka tam, kde dopadla. 

Jak se asi cítí vodní kapka, která dopadne do koruny stromu?

Úplně vidím, jak větvička nebo list pod dopadající kapkou zapruží a vyhoupne ji vzhůru. Kapka odskočí, dopadne na další větvičku a sklouzne po ní. Postupně skapává a klouže list po listu, nebo z jehličky na jehličku až se dostane dolů do trávy nebo mechu. Představuji si, že to může být pro vodní kapky zábavné, když takhle hopsají a sklouzávají labyrintem koruny stromu. Když to ještě přeženu, tak při tom možná radostně výskají a dovádějí, jako děti na hřišti.

Ale co když kapka zamíří do města a žádný strom tam zrovna netrefí?

Tenhle dopad je asi dost tvrdý. Střecha ani beton pod kapkou nezapruží a nezhoupne ji. Když kapka dopadne na chodník, rozprskne se na všechny strany. Představuji si, že se asi dost lekne a možná ji to i bolí. To opravdu nevím. Co ale vím, že ani pak to není pro vodní kapku nic moc hezkého. Pokud vám přijde divné o tom takhle uvažovat, můžete číst tenhle článek už jen jako pohádku.

Po střeše se kapka ještě chvíli klouže až spadne do okapu a pak jím sjede jako po tobogánu. Ale tady asi pro ni všechna zábava končí. Z okapové roury, stejně jako z chodníku a ze silnice teče voda ve městech většinou přímo do kanálu. Potrubím pak uhání rychle někam pryč, ve tmě a špíně, často společně s odpadní vodou. Nechtěla bych být touhle vodní kapkou. Jen si představte, že jste na jejím místě. Brrr, je to dost nechutná představa.

Naštěstí se i ve městech dají najít možnosti, jak vodě její cestu zpříjemnit.

Na některých domech lze namísto plechu či betonu udělat vegetační střechu. Na ní kapky dopadnou přece jen trochu měkčeji. Tam, kde to je možné, lze okapy odklonit z kanalizace na zahrady nebo na jiné vhodné zatravněné plochy. V ulicích se pro dešťovou vodu namísto vpustí do kanalizace mohou vytvořit zelené pásy, do kterých může z chodníků a silnic odtékat. Bude mít čas se tam v trávě zdržet, trochu zasakovat a taky se vypařovat. Oproti jízdě potrubím se tady bude cítit určitě líp.

A určitě se bude vodě líbit, když i v ulicích města bude moci dopadat na listy a větvičky v korunách stromů, nebo keřů. Stejně tak jí asi udělá radost i květinový záhon, nebo pěkný trávník, který nebude posekaný moc nakrátko. 

Tak to je moje představa o tom, jak se cítí vodní kapky, když dopadají z mraků na zem.

Myslím, že ve městě plném zeleně, stromů a květin bude příjemně nejen dopadajícím vodním kapkám, ale i lidem. 

Věřím, že si dokážete po přečtení této pohádky lépe představit, jaký je rozdíl mezi tím, když vodní kapky dopadnou do lesa, nebo na tvrdou zem v našich městech. Tvrdý dopad na zpevněné plochy není jenom nepříjemností pro vodní kapku z mého příběhu. Přináší i řadu větších důsledků, o kterých píšu třeba v tomto článku.

Naštěstí existují způsoby, jak dát vodě i ve městě prostor, kde jí může být lépe. O tom, jak vodním kapkám přistání na zemi zpříjemnit, se podrobněji rozepíšu v některém dalším článku.

Pokud právě přemýšlíte o tom, co konkrétně můžete u svého domu, nebo v jeho okolí změnit, můžete se můžete inspirovat v eBooku zdarma, který jsem pro Vás připravila v podobě přehledného průvodce 3 x 5 otázek a odpovědí – Co a jak s vodou pitnou, odpadní i dešťovou u rodinného domu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *