Renáta Kněžínková

Na co myslím, když v zimě prší a vody je až moc

Celý týden prší, teploty jsou nad nulou a taje sníh. Ale ještě nepřichází jaro, je polovina ledna a voda se nestačí vsakovat. Všechny strouhy a potoky jsou plné vody, někde už voda přetéká ven. Zrovna dnes přišel na úřad pán, že mu z takového potoka voda zaplavuje celou zahradu a teče až do domu.

Mohu pro něj něco udělat?

Déšť rozmáčí zbytky sněhu a všechno teče nejkratší cestou z kopce dolů, tak jak to voda umí. Půda je po předchozích mrazech ještě zmrzlá, a proto voda teče jen po jejím povrchu. Sice se proplétá mezi trsy staré trávy, trochu jí zdržují různé dolíky a prohlubně, ale téměř nezasakuje. V původně malém potoce je najednou plno vody. Přitéká do něj všechna voda z polí a luk nad městem a také ze silnic a ze střech okolních domů. Těžko hledat viníka, nebo se snažit vodu nějak zastavit.

V tuhle chvíli je každá rada drahá.

Menší i větší povodně se v lidské historii opakují od nepaměti. Neumíme poručit dešti, aby nepršelo. Stejně tak neumíme zařídit, aby nebyla v zimě obleva. Ale stejně si myslím, že alespoň něco ovlivnit můžeme. Voda, která naprší, si vždy hledá cestu shora dolů. Když dešťové kapky dopadnou na povrch střechy, asfaltové silnice nebo betonového chodníku, téměř se nezdrží a odtékají rychle pryč. Jak se při to mohou cítit a co to způsobuje, se dočtete v tomto článku.

Co se děje v kanalizaci nebo v potoce, když tam přiteče při dešti voda z celého města najednou?

Pro lepší představu vám popíšu pokus, který děláváme s dětmi ve školce a který je moc baví. Můžete si ho vyzkoušet i doma, je to celkem snadné.

Do korýtka, které představuje potok, nebo třeba i kanalizaci, nalije nejprve každé dítě samo svůj kelímek vody. Tehdy se nic zvláštního neděje. Ta trocha vody z jednoho kelímku proteče pohodlně korýtkem až nakonec a tam vyteče do trávy. Pak nalije svůj kelímek vody další dítě a situace se opakuje.

V tuto chvíli jsme si vyzkoušeli, jaké to je, když zaprší jenom velmi málo, nebo na malém území.

Něco jiného je, když však vylijeme do korýtka vodu ze všech kelímků naráz. To je ta chvíle, která děti nejvíc baví. Všechny se postaví okolo korýtka a čekají na tu správnou chvíli. Teď!

Voda ze všech kelímků je ve stejné chvíli vylitá do korýtka. Vznikne tím pořádný šplouchanec, při kterém se vždycky část vody do korýtka nevejde a vyteče přes okraje ven. Někdy nás to pořádně pocáká 🙂

Věřím, že už si dovedete představit, že podobně to vypadá v kanalizaci a nebo v potoce, kam z celého města přiteče všechna voda při dešti současně.

I když se může zdát, že zrovna neprší moc, i tak to může způsobit potíže. Je to tím, že voda ze všech zpevněných ploch města nebo vesnice odtéká do kanálu nebo potoka rychle a najednou.

Naštěstí existují možnosti, jak dešťovou vodu zadržovat a zpomalovat, aby neškodila. Někdy je možné najít i řešení, kdy dešťová vody může nahradit vodu pitnou. Nabízí se zachytávání vody ve vhodných nádobách a její využívání na zalévání, nebo třeba na splachování.

Velice vhodné je zasakování nebo vypařování dešťové vody, protože tak se může rychle vrátit zpátky do koloběhu vody a současně se při tom voda zbaví případného znečištění.

Vždy je možné najít alespoň částečné řešení, kterým se dešťová voda zadrží nebo jen zpomalí. Nemějte pocit, že když se nevyřeší všechno, tak to nemá cenu. Každá kapka se počítá a můžete začít třeba u svého domu, nebo na zahradě.

Pokud hledáte informace o možnostech, jak hospodařit s vodou, můžete se podívat do eBooku zdarma. Připravila jsem v něm pro Vás přehled 3 x 5 otázek a odpovědí – Co a jak s pitnou, odpadní i dešťovou vodou v rodinném domě a budu ráda, když Vám pomůže.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *