Renata Kněžínková

Hledání viníků, aneb kdo za to může?

Jak už jsem psala v článku Pískovny lákají ke koupání – anebo ne? je kvalita vody v přírodě ovlivněna společným působením mnoha různých faktorů a vlivů. Ani u konkrétního zeleného rybníka nebývá jasné „KDO za TO může?”. 

V tomto článku se pokusím stručně popsat, co všechno může kvalitu vody negativně ovlivňovat. Upozorňuji, že následující pořadí je čistě náhodné. Většinou totiž nelze jednoznačně říct, kdo za to může víc a kdo míň. 

Nezanedbatelný a současně těžko měřitelný vliv má zcela jistě zemědělství.

Je to dané především velikostí obdělávaných pozemků a v kombinaci s druhem pěstovaných plodin. Jestliže je půda na poli holá, nebo převažují širokořádkové plodiny, není to pro zadržování vody ideální.

Při větších či menších deštích je nechráněná vrstva půdy odnášená vodou. Pokud je pole hodně velké a bez vegetace, nemá se voda kde zpomalit. Pak i z mírného svahu voda s hlínou teče stále rychleji a také daleko.

Tak se často dostane hlína z polí na silnice, do zahrad nebo třeba do potoka. A tady je možné riziko pro kvalitu vody. Z polí se totiž splavuje také nemalé množství živin a dalších chemických látek z používaných postřiků a hnojiv.

Také z pastvin může vlivem dešťů do potoků či řek přitékat nemalé množství živin z výkalů, které zůstávají v trávě po kravách či ovcích.

Leckde chodí zvířata do potoků také pít, když nemají na pastvě napáječku nebo cisternu, a to čistotě vody taky nepomáhá.

Samostatnou kapitolou jsou kanalizace a odpadní voda z měst a vesnic

Jak jsem psala v článku Proč hospodařit s dešťovou vodou, je současný ne zcela vyhovující stav kanalizací daný historickým vývojem. Původní a stále využívané jednotné kanalizace jsou velkým zdrojem znečištění potoků a řek.

Z mnoha důvodů je velmi obtížné nevyhovující kanalizace nahradit a znečištěnou vodu dostatečně vyčistit. Proto bude cesta ke změně ještě dlouhá a finančně velmi nákladná.

Do mozaiky všech příčin špatné kvality vody je potřeba zahrnout taky jednotlivé domy, chaty a chalupy. V řadě vesnic, osad či samot není kanalizace s čistírnou odpadních vod a ani do budoucna nebude, protože se ji pro pár domů stavět nevyplatí.

Každý dům si proto řeší odpadní vody takříkajíc po svém. Zákony sice přesně předepisují, jak musí být odpadní vody před vypouštěním vyčištěné. Stejně tak dává podmínky, jak se mají vyvážet jímky (žumpy).

Ale bohužel realita bývá z různých důvodů často jiná.

Odpadní vody z domácností pak často protékají netěsnými jímkami nebo nevyhovujícími septiky v podstatě nevyčištěné. Přidávají se tak k dalšímu znečištění, které kvalitu vody ovlivňuje.

Může se to zdát jako bezvýznamná troška do živinami bohatě dotovaných potoků a řek, nebo i podzemních vod. Ale zanedbatelné to rozhodně není. Pokud vám není tento stav lhostejný, nebo obdobnou situaci řešíte, jste tady správně.

Možnosti a způsoby, jak se dá zneškodňovat odpadní voda u rodinných a rekreačních domů, najdete v eBooku zDARma, který jsem pro vás vytvořila.

Když vidíme, že je špinavá voda v rybnících, míváme tendenci ukazovat na rybáře, kteří na nich hospodaří:

„To oni za to můžou, že jsou rybníky špinavé!“

Historicky je určitě potřeba rybářskému hospodaření přičíst určitý nemalý podíl na množství živin ve vodách. Poslední dobou však stále častěji od hnojení ustupují, a to jak z finančních důvodů, tak i proto, že ve vodě na přítoku do rybníka nebo v rybníku samotném je už živin dostatek.

Zdánlivě drobným, ale rozhodně ne zanedbatelným, přísunem nežádoucích živin do rybníků nebo pískoven, jsou aktivity sportovních rybářů. Každý rybář by rád, aby mu přišla ta největší ryba, a tak se snaží ji navnadit. Přináší s sebou k vodě obilí, pečivo, speciální peletky či granule, kterými rybám více či méně bohatě podstrojuje. Když to udělá občas jeden rybář, žádné škody tím většinou neudělá.

Donesené krmení zvládnou ryby z velké části spotřebovat. Ale když budou u vody stovky rybářů a každý bude ryby hojně přikrmovat, budou živiny v rybníku rychle přibývat. Co je v případě jednoho zakrmení bezvýznamné množství, může být v případě mnoha dalších velký problém.

seagull, waterfowl, sea-7773262.jpg

Ale abych to neházela jenom na lidi. Zcela bez viny není ani vodní ptactvo. Jejich exkrementy jsou také výživným hnojivem. Na rybnících často hnízdí kolonie volavek, nebo kormoránů, různé druhy kachen, potápky nebo labutě.

Když pak uděláme na břehu rybníka velkochov vodní drůbeže, je to pro vodu neskutečná zátěž koncentrovaných živin.

Rozhodně nechci označit kohokoliv za jediného či hlavního viníka této situace.

Snažím se jen ukázat, že najít snadné, rychlé a levné řešení tohoto problému, není a nebude jednoduché.

Asi to teď vypadá, že vyřešit problém znečištění vody je v nedohlednu a je to nereálné. Musel by to pro nás/za nás nejdřív „někdo“ (ministr, vláda, evropská unie, prezident…) rozhodnout, vyprojektovat, naplánovat, zorganizovat…

A kromě toho by to všechno určitě stálo hromadu peněz… Na to nemáme… Jsou důležitější věci… atd.

Přepadá vás environmentální skepse?

Nevidíte východisko? Myslím, že zatím není nutné rezignovat. Chápu, že se dostavují pocity: „Sám s tím nic nezmůžu“, nebo „Má to málo, co můžu udělat, vůbec nějaký smysl?“ 

Jestliže je znečištění vody důsledkem mnoha různých vlivů a větších či menších „prohřešků“, mělo by to podle mě fungovat taky opačně.

Když se začneme chovat v krajině i městech a vesnicích jinak, určitě se to dříve nebo později na kvalitě vody ukáže. Můžeme začít postupně, každý podle svých možností tam, kde se pohybuje a kde žije.

Jsem přesvědčená, že žádná snaha, žádné zlepšení není moc malé ani nevýznamné. 

I když každý z nás udělá jen něco zdánlivě malého, co je právě teď v jeho silách, vytvoří to společně s dalšími podobně zdánlivými maličkostmi velikou změnu.

Hledáte-li inspiraci pro to, co můžete pro vodu dělat u svého domu,
můžete si zDARma stáhnout eBook 3×5 otázek a odpovědí
Jak řešit pitnou, odpadní a dešťovou vodu u rodinného domu.

Nenašli jste odpověď na své otázky v tomto ani dalších článcích na blogu?
Můžete mi svůj dotaz napsat.

Další články na vodní téma najdete na mém blogu.
Nebo mě můžete sledovat na Facebooku či Instagramu.

Každá kapka se počítá 😊

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *